Kozzi Film Festiwal Festiwal Filmu i Teatru oraz FilmFestival Cottbus Festiwal Filmowy Europy Środkowej i Wschodniej zapraszają w ramach 28. FilmFestival Cottbus 9 listopada br. do sali animacyjnej Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży (Kino Młodość, al. Wojska Polskiego 9) na projekcje dwóch łotewskich filmów Paradise’89/Raj’89 i D is for Division/Wewnętrzne granice. Pierwszy zostanie wyświetlony o godz. 11.00, drugi o 16.00. Wstęp wolny!

PARADISE’89/RAJ’89
Łotwa, Niemcy 2018 r., 89 min.
Reżyseria i scenariusz: Madara Diślere
Film oparty na prawdziwych wydarzeniach. Pierwsze kroki Łotyszy w dążeniu do niepodległości. Atmosfera sierpnia roku 1989. 9-letnia Paula i 7-letnia Lara miejskie dziewczynki spędzają wakacje w małym miasteczku, razem z kuzynkami Maiją i Lindą. Cztery dziewczynki pozostawione bez opieki cieszą się wolnością naśladując życie dorosłych, zanurzają się w lekkomyślne przygody a także popadają w tarapaty. Rodzina w kryzysie…

Film w języku łotewskim, z elementami rosyjskiego. NAPISY W JĘZYKU ANGIELSKIM.

D IS FOR DIVISION/WEWNĘTRZNE GRANICE
Łotwa, Czechy 2018, 87 min.
Reżyseria i scenariusz: Davis Simanis Jr.
Film dokumentalny opowiadający o trudnych relacjach Łotwy z rosyjskim sąsiadem. Granica państwowa sprowadzona do gry i zabawy kontrastuje z powagą tragicznej historii 1940 r.

(…) wolnościowe prozachodnie aspiracje większości łotewskiego społeczeństwa kontrastują z prowschodnimi sentymentami za matuszką Rosją mniejszości rosyjskiej. Granica tylko fizycznie jest tu czymś realnym, konkretnym i strzeżonym przez specjalnie wyznaczone służby obu krajów. W rzeczywistości jest tylko symbolem, wrażliwym na oddziaływanie politycznych nacisków i kulturowych resentymentów. – za www.naekranie.pl.

Davis Simanis, elokwentny filozof i ekstrawagancki reżyser, autor fabularnego filmu Exiler i ośmiu dokumentów próbuje zrozumieć mechanizmu, które determinują zakres politycznych decyzji bohaterów. Ciekawostką jest, że muzykę do WEWNĘTRZNYCH GRANIC napisał Polak Michał Rataj.

Film w oryginalnej wersji językowej. NAPISY W JĘZYKU ANGIELSKIM.

Filmy zostaną wyświetlone dzięki współpracy Kozzi Film Festiwal i FilmFestival Cottbus.

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework