Teatralno-filmowo-książkowe emocje za nami!

Kozzi Film Festiwal. 4 Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Holoubek Głowacki

Zielona Góra-Żary-Szprotawa-Wiechlice

8-13 czerwca 2018

4 Festiwal Filmu i Teatru Kozzi Holoubek Głowacki zakończył się 14 czerwca zjawiskowym monodramem Supermenka w wykonaniu Jowity Budnik. Artystka porwała wypełnioną po brzegi widownię, dając niezwykły popis sztuki aktorskiej, prezentując rozległe talenty mimiczne, wokalne i  choreograficzne. Nie była to jedyna atrakcja tegorocznej edycji Festiwalu, obfitującego w niecodzienne wydarzenia artystyczne, w tym projekcje filmowe, przedstawienia teatralne, recitale, koncerty, spotkania z gwiazdami kina i książką filmową i teatralną, także z udziałem znanych  krytyków, autorów ważnych publikacji ze świata filmu i teatru.

Do czterech miast lubuskich (Zielona Góra, Żary, Szprotawa, Wiechlice), w których odbywały się festiwalowe wydarzenia (program przygotował dyrektor artystyczny Andrzej Buck) przybyło wielu artystów, pozostawiając niezapomniane wrażenia szeroko zainteresowanej publiczności.

Małżeńska para aktorów Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus wystąpiła w inscenizacjach Dancing według Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz Dwugłos o życiu, miłości i odchodzeniu Anny Świrszczyńskiej i Czesława Miłosza w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Sonia Bohosiewicz – gość specjalny zaprezentowała monodram Chodź ze mną do łóżka w reżyserii Adama Sajnuka oraz wystąpiła z koncertem-spektaklem 10 sekretów Marylin Monroe. Krakowski Teatr KTO wystawił sztuki Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna oraz Stroiciel grzebieni. Oba spektakle wyreżyserował Krzysztof Niedźwiedzki. Ponownie Piotr Cyrwus wystąpił z monodramem Zapiski oficera Armii Czerwonej w reżyserii Tomasza Obary. Gala Festiwalowa w Pałacu w Wiechlicach była uświetniona koncertem piosenek Leonarda Cohena. Projekt Cohen w wykonaniu  Cezarego Żołyńskiego z zespołem 4 Pory Roku. Olena Leonenko (rozmowy o patronie Januszu Głowackim) dała się poznać jako znakomita pieśniarka i narratorka w magicznych koncertach Noc z Wertyńskim oraz Podwórko-świat. Lech Dyblik, nieodmiennie kojarzony z Festiwalem, również w tym roku zaszczycił imprezę swoją obecnością, śpiewając entuzjastycznie przyjmowane songi więzienne oraz pieśni rosyjskich bardów. Ponadto, jako zaproszeni goście, przed lubuską publicznością wystąpili kolejni znakomici goście, w tym: Magdalena Zawadzka (nagroda Klaps 2018 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu - ikonie polskiego kina), Jan Holoubek- operator filmowy (rozmowy o patronie festiwalu Gustawie Holoubku), Robert  Gulaczyk (Twój Vincent), Gabriela Muskała (rozmowa o książce Ł. Maciejewskiego Aktorki. Odkrycia), Cezary Harasimowicz (pisarz, scenarzysta), Sandra Staniszewska (czytała fragmenty książki Gabi. A właśnie, że jest pięknie! Magdaleny Różczki i Marty Wysockiej-Jóźwiak), Elżbieta Baniewicz (rozmowa o książce Dżanus. Dramatyczne przypadki Janusza Głowackiego), Łukasz Maciejewski (książka Aktorki. Odkrycia, rozmowy i prelekcje), ks. prof. Andrzej Draguła (Rekolekcje filmowe), Joanna Krzyżanek (warsztaty i spotkania z książką) i inni. Na Festiwal przybyli również zaprzyjaźnieni z  organizatorami Kozzi Film Festiwal reprezentanci niemieckiego Film Festival Cottbus, m.in. Bernd Buder, dyrektor programowy FFC i dyrektor-menager FFC Andreas Stein.

Wśród projekcji filmowych znalazło się blisko 30 obrazów filmowych, w tym dzieła współtworzone przez patronów tegorocznej edycji Festiwalu – Gustawa Holoubka, Janusza Głowackiego i Macieja Kozłowskiego. prezentowane w cyklu PATRONI I GOŚCIE. Kolejne cykle filmowe to: KOZZI GANGSTA FILM, LUBUSKIE KONOTACJE, KINO EUROPEJSKIE, KINO ZNAD GRANICY. NIEMIECKA PANORAMA, RETROSPEKTYWA FILMÓW BERNARDA ÈMONDA oraz KINO POLSKIE. FILMY Z LAT 2017-2018. Powodzeniem cieszył się Projekt Gwiezdne Wojny realizowany w Galerii Focus Mall i Festiwal Cafe w namiocie na zielonogórskim Deptaku.

Festiwal posiada formułę konkursową, a tegoroczne Jury w składzie:
Łukasz Maciejewski, ks. Andrzej Draguła, Bernd Buder, Lech Dyblik, Andrzej Buck,
przyznało:

  • nagrodę Klaps 2018 za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu - Magdalenie Zawadzkiej, ikonie polskiego kina;
  • nagrodę Klaps 2018 za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym Jowicie Budnik, w obrazach Ptaki śpiewają w Kigali oraz Cicha noc;
  • nagrodę Klaps 2018 za najlepszy film kina akcji Pawłowi Maślonie, reżyserowi filmu Atak paniki;
  • Grand Prix czyli Klaps 2018 Andrzejowi Jakimowskiemu, reżyserowi najlepszego polskiego filmu fabularnego Pewnego razu w listopadzie.


Filmy nominowane:

Dzikie róże | Wilde roses, Anna Jadowska, 2017

Cicha noc | Silent night, Piotr Domalewski, 2017

Ptaki śpiewają w Kigali | Birds sing in Kigali, Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, 2017

Najlepszy | The Fastest, Łukasz Palkowski, 2017

Plan B, Kinga Dębska, 2017

Atak paniki | Panic attack, Paweł Maślona, 2017

Twarz | Mug, Małgorzata Szumowska, 2018

Wieża. Jasny dzień | Tower. A bright day, Jagoda Szelc, 2017

Pomiędzy słowami | Beyond words, Urszula Antoniak, 2017

Pewnego razu w listopadzie | Once upon a time in November, Andrzej Jakimowski, 2017

Na festiwalowej Gali w Pałacu Wiechlicach laureatom nagród wręczono statuetki, które wykonała Aneta Pabjańska-Moskwa, artystka z Żar.

Festiwal dopełnił szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszych odbiorców, m.in. przedstawienia i warsztaty teatralne, warsztaty literacko-manualne w Festiwal Café i Miasteczku Filmowym w Galerii Focus, projekt Gwiezdne Wojny, a także Gry bez prądu, czyli spotkania z grami planszowymi, animacje, gry i zabawy.

Post scriptum do Kozzi Film Festiwal już 20 września, m.in. spektakl Peregrinus TEATRU KTO z Krakowa w reż. Jerzego Zonia.

www.festiwal.norwid.net.pl
www.facebook.com/festiwalzgora

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework