Zapraszamy na spektakl "Lekcja" autorstwa Eugène'a Ionesco,
który odbędzie się 29 czerwca o godzinie 18:00 w Sali im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9.


 

 

 

Teatr Zza boru  

  

Eugène Ionesco (1909 -1994) – pół-Rumun, pół-Francuz, obok Samuela Becketta i Jeana Geneta jest współtwórcą nurtu dramaturgicznego zwanego teatrem absurdu, którego szczyt popularności przypada w Europie Zachodniej na początek II połowy XX wieku. Wyrosły z buntu pisarzy wobec „klasycznego” dramatu, nurt ten zanegował zarówno dążenie do realistycznej prezentacji rzeczywistości i postaci, jak i fundamentalną zasadę przyczynowo-skutkowego biegu akcji scenicznej.  

Premiera jednoaktówki La Leçon odbyła się 20 lutego 1951 w Théâtre de Poche Montparnasse w reżyserii Marcela Cuveliera, który jednocześnie wcielił się w rolę Profesora.  

Ionesco, który przez kilka lat pracował jako nauczyciel języka francuskiego w liceum, zawarł w swym utworze nie tylko groteskowy obraz relacji nauczyciel – uczeń, lecz także ostrą krytykę całego systemu oświatowego. Marionetkowe postacie poruszają się w absurdalnym świecie pełnym strachu i grozy. Sytuacje banalne, często przedstawione w komicznym świetle, rychło przeradzają się w okrutną farsę. Nietracąca aktualności sztuka Ionesco – osiemnasta premiera Teatru Zza boru – spina symboliczną klamrą 15-lecie działania naszego teatru, zainaugurowane w 2007 r. „Pokojówkami” Geneta.  

  

Tłumaczenie: Jan Błoński  

Adaptacja i reżyseria: Jan Andrzej Fręś  


Obsada:  

Profesor – Lucyna Korczowska  

Uczennica – Weronika Dura  

Służąca – Irena Karkosz  

Światło i dźwięk – Tadeusz Karkosz 

 

29 czerwca (czwartek), godz. 18.00,   
Sala im. Janusza Koniusza, al. Wojska Polskiego 9 

WSTĘP WOLNY

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework