Stanisława Celińska  

Znakomita aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o wszechstronnym talencie. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (1969) pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym. W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w Krajobrazie po bitwie Andrzeja Wajdy (1970). W dekadzie lat 70. XX w. była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza, Janusza Kondratiuka. Słynie także ze znakomitych ról teatralnych reżyserowanych przez m.in. Erwina Axera, Krzysztofa Warlikowskiego, Bohdana Cybulskiego. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród filmowych, teatralnych i państwowych. Jej najnowszą kreacją jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową Atramentową, złoty „Suplement” i złote kolędy Świątecznie…, m.in. podczas 53 KFPP GOŚCIE FESTIWALU w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem. Płyta artystki pt. Malinowa ukazała się w maju 2018 r. iskłada się w większości z autorskich tekstów, do których muzykę skomponował Maciej Muraszko. Laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii: Album Roku Muzyka Poetycka. W maju 2020 r. ukazał się album Jesienna…, a w maju 2022 r. najnowszy, bardzo ważny album z tekstami Stanisławy Celińskiej i muzyką Macieja Muraszko – Przytul. To kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź artystki na problemy współczesnego świata. Artystka wystąpi podczas Festiwalu w kilku rolach – jako solistka podczas koncertu oraz jako bohaterka książki Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam autorstwa Karoliny Prewęckiej. Rozmowę ze Stanisławą Celińską poprowadzi Łukasz Maciejewski.  
KSIĄŻKA NA FESTIWALU  
2 czerwca (piątek), g. 18.00  
ZAJAZD KULTURY 
KONCERT  
3 czerwca (sobota), g. 19.00 Kino NORWI 

 

Marian Dziędziel 

Aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Absolwent krakowskiej PWST (1969). Na dużym ekranie debiutował rolą powstańca w pierwszej części trylogii śląskiej Kazimierza Kutza pt. Sól ziemi czarnej (1969). Zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych – m.in. Perła w koronie (1971), Śmierć jak kromka chleba (1994) Kazimierza Kutza; Gry uliczne (1996), Mój Nikifor (2004) Krzysztofa Krauzego, Sezon na leszcza (2000) Bogusława Lindy, Show (2003) Macieja Ślesickiego, Vinci (2004) Juliusza Machulskiego, Komornik (2005) Feliksa Falka czy Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006) Marka Koterskiego. Na plan pierwszy wydobył go Wojciech Smarzowski. Sukces osiągnął dzięki roli w Weselu, został wyróżniony za najlepszą rolę męską na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz otrzymał Polską Nagrodą Filmową. Za rolę w kolejnym filmie Wojciecha Smarzowskiego pt. Dom zły (2009) Dziędziel otrzymał Złotą Kaczkę dla najlepszego aktora w sezonie 2009/2010. Rok 2011 przyniósł mu kolejną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za drugoplanową rolę w filmie Rafaela Lewandowskiego pt. Kret. W 2012 otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na FFTiK gościmy aktora jako odtwórcę roli księdza w filmie Masz ci los, reż. Mateusz Głowacki.  
1 czerwca (czwartek), g. 20 KINO NORWID 

 

Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny

Dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, także na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, także Festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jest ambasadorem projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez NCK, kuratorem filmowym Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Współpracownik prestiżowych czasopism i portali, publicysta. Juror prestiżowych konkursów filmowych i teatralnych. W Centrum Sztuki Mościce prowadzi kino Millennium, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) w Krakowie prowadzi cykl „Przywrócone arcydzieła”, we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym jest gospodarzem „Magla filmowego”. Autor kilku książek (tom esejów Aktorki. Aktorki, Aktorki. Portrety, Wszystko jest lekko dziwne, wywiad-rzeka z Danutą Stenką Flirtując z życiem).

 

Jerzy Bralczyk
 

Wybitny językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki. Popularny autorytet normatywny w dziedzinie języka polskiego. Aktywnie uczestniczy w działaniach Rady Języka Polskiego, jest współodpowiedzialny m.in. za wszystkie uchwały ortograficzne Rady. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, Komitetu Językoznawstwa PAN, Rady Etyki i Ładu Informacyjnego przy Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Collegium Invisibile. Układa lub prowadzi różne ogólnopolskie i regionalne dyktanda w Radiu i wTelewizji. Od lutego 2021 został felietonistą Radia Nowy Świat. Jego hobby jest zbieranie wydań Pana Tadeusza oraz podręczników dobrego zachowania i mówienia. Mistrz pięknego słowa o fenomenalnej osobowości. J. Bralczyk wystąpi w cyklu Literatura i Film (film niemy Pan Tadeusz).  
4 czerwca (niedziela), g. 10.00, Kino NORWID

 

Bernd Buder

 

Urodził się w 1964 roku w Berlinie. Studiował nauki polityczne na Freie Universität w Berlinie. W latach 1996-2005 był dyrektorem programowym berlińskiego kina artystycznego Berliner Filmkunsthaus Babylon. Był także kuratorem kilku innych festiwali (Skena Up studencki festiwal filmowy i teatralny, Prishtina, „dokumentArt”, Neubrandenburg, „goEast”, Wiesbaden, Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Zagrzebiu). W latach 2011-2014 pełnił funkcję dyrektora koprodukcji Wschód-Zachód „łącząc Cottbus”. Od 1996 roku jest zaangażowany w FilmFestival Cottbus na różnych stanowiskach (scouting, rzecznik prasowy, kurator, autor tekstów katalogowych). Od 2013 roku jest jego dyrektorem programowym. Od 2005 roku Buder jest konsultantem sekcji Forum Berlińskiego Festiwalu Filmowego dla państw będących następcami byłej Jugosławii. Dołączył także do Forum Berlinale jako koordynator kin. Od 2010 roku programuje sekcję konkursową filmów europejskich i kina bałkańskiego na festiwalu filmowym „Cinedays” w Skopje w Macedonii Od 2011 roku konsultuje się z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Prishtina. Pracuje również jako moderator kilku instytucji i dziennikarz filmowy (magazyn filmowy „Filmdienst”, dziennik „Berliner Morgenpost”). Od kilku lat systematycznie współpracuje z Festiwalem Filmu i Teatru, pełniąc funkcję moderatora cyklu Kino znad granicy oraz jako członek festiwalowego Jury. Podczas Festiwalu przedstawi polskiego laureata FFC 2022 – film Chleb i sól.  
2 czerwca (piątek), g. 10.00 Kino NORWID 

 

Beata Dzianowicz

Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka, dramaturg, autorka szkiców i esejów literaturoznawczych. Ukończyła Wydział Filologii Polskiej w roku 1993 oraz Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w roku 1996, oba w Uniwersytecie Śląskim. W latach 2000-2014 pracowała jako specjalista do spraw filmowych w Teatrze Śląskim. Od roku 2014 adiunkt w Zakładzie Reżyserii WRiTV. Od roku 2011 reżyseruje dyplomowe spektakle Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej sztuki teatralne były wystawiane na deskach teatrów i w teatrze telewizji, jedna z nich została zrealizowana jako słuchowisko radiowe. Jest autorką ośmiu filmów dokumentalnych, oraz dwóch cykli publicystyki kulturalnej (Znaki oraz Słowa i znaki). Współprowadziła warsztaty filmowe w Kabulu (2006) oraz warsztaty dla opozycyjnych białoruskich reżyserów filmowych w ramach 15 minutes: Belarus (2012). W publikacjach literaturoznawczych zajmuje się głównie polską literaturą współczesną, poświęciła też kilka szkiców epoce romantyzmu. Jest współautorką (z Krzysztofem Kopczyńskim) e-podręcznika o developmencie projektów dokumentalnych. Laureatka 12 nagród i wyróżnień filmowych, w tym Grand Prix na 61 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno (Le Prix SRG SSR idee Suisse/Semaine de la Critique, 2008) za film Latawce. Na FFTiK gościmy twórczynię jako reżyserkę filmu Strzępy.  
2 czerwca (sobota), g. 20.00, KINO NORWID 

 

Krzysztof Globisz  

Polski aktor teatralny, filmowy, radiowy i telewizyjny (sporadycznie dubbingowy), wykładowca krakowskiej PWST, w latach 2002–2005 dziekan Wydziału Aktorskiego, w latach 2005–2012 prorektor uczelni. Od 2006 roku Członek Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Profesor sztuk teatralnych (2005). Zadebiutował na scenie jako Karl Rossman w adaptacji teatralnej Franza Kafki Ameryka (1980) w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocłąwiu, gdzie występował w latach 1980–1981. W 1981 roku związał się na stałe z krakowskim Starym Teatrem, gdzie odnosił wielkie sukcesy sceniczne w takich m.in. rolach jak Mefistofeles w przedstawieniu Tadeusza Bradeckiego Wzorzec dowodów metafizycznych, tytułowa kreacja w spektaklu Petera Handkego Kaspar, Ismael i Tartagl w przedstawieniu Carla Gozziego Księżniczka Turandot, Pijak w sztuce Witolda Gombrowicza Ślub, Semenka w przedstawieniu Juliusza Słowackiego Sen srebrny Salomei, w spektaklu Grzebanie wg Witkacego, tytułowa w przedstawieniu Henrika Ibsena Peer Gynt, Vincenti, w komedii szekspirowskiej Miarka za miarkę, tytułową w przedstawieniu Bertolta Brechta Kariera Arturo UiSajetan Tempe, w spektaklu Witkacego Trzeci akt wg Szewców, Superiusz w przedstawieniu Sławomira Mrożka Pieszooraz Zaratustra III-Fritz, w sztuce Nietzschego/Schleefa Zaratustra. 
Po raz pierwszy trafił na mały ekran w serialu kostiumowym Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego Z biegiem lat, z biegiem dni (1980). Zadebiutował na kinowym ekranie w filmie historycznym Wajdy Danton (1983) u boku Gérarda Depardieu. Przychylność krytyków zyskał rolą adwokata-idealisty Piotra Balickiego w dramacie Krzysztofa Kieślowskiego Krótki film o zabijaniu (1987) i telefilmie Dekalog V (1988). Kreacja Bogdana Lewickiego, kapelmistrza orkiestry wojskowej w telewizyjnym filmie Roberta Glińskiego Długi weekend (2004) przyniosła mu nagrodę na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za pierwszoplanową rolę męską. Wystąpił także w filmach Jana Jakuba Kolskiego – Pornografia (2003) i Jasminum (2006). W 1996 roku został odznaczony jako Zasłużony Działacz Kultury, a w 2005 odebrał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2004 roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na FFTiK gościmy aktora jako twórcę roli Adama w filmie Prawdziwe życie aniołów, reż. Artur Więcek Baron.  
SPOTKANIA MISTRZOWSKIE,
4 czerwca, g. 20.00, KINO NORWID 

 

Maciej Muraszko  

Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer, producent, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma w swoim dorobku współpracę z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Zbigniewem Wodeckim, Rudi Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą. Ponadto współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych, reklamowych oraz muzyki filmowej i teatralnej, a także współczesnej. Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzyki. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing. Jest producentem muzycznym. Ponadto od wielu już lat tworzy niezwykły duet ze Stanisławą Celińską – jest producentem, kompozytorem i aranżerem ich wspólnych albumów.  
3 czerwca (sobota), g. 19.00 KINO NORWID 

 

Gabriela Muskała  

Gabriela Muskała (ur. 1969) jest aktorką filmową i teatralną, laureatką wielu festiwali, a także prestiżowych nagród przyznawanych przez krytyków i publiczność. Grała m.in. w przedstawieniach Mariusza Grzegorzka, Barbary Sass, Marka Fiedora. Za rolę w filmie Wymyk w reż. Grega Zglińskiego została nagrodzona na festiwalu w Gdyni (2011). Popularność przyniosły jej role w serialach Londyńczycy, Głęboka woda i Paradoks. Ostatnio zagrała w filmie Kingi Dębskiej Moje córki krowy (nominacja do Orła dla najlepszej aktorki, 2016) i w Wołyniu Wojtka Smarzowskiego (2016) oraz w najnowszym filmie Marka Koterskiego pt. 7 Uczuć, którego premiera odbędzie się jesienią br. Gra główną rolę i jest autorką scenariusza do filmu pt. Fuga (reż. Agnieszka Smoczyńska), który będzie miał swoją premierę podczas tegorocznego festiwalu w Cannes w konkursie Semaine de la Critique. Na FFTiK gościmy aktorkę jako twórczynię roli Marii w filmie Skołowani, reż. Jan Macierewicz.  
1 czerwca (czwartek), g. 17.00 KINO NORWID 

 

Michał Ogórek  

Dziennikarz, felietonista, prezenter telewizyjny, satyryk i krytyk filmowy. Absolwent nauk politycznych i dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim (1979). Podjął pracę dziennikarską w Warszawie. Od początku napotykał na kłopoty z cenzurą, z którą miał do czynienia, pisząc jeszcze w„Studenckim Magazynie Reporterów”. W latach 80. XX w. pracował w„Przeglądzie Technicznym”, został wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych. Przez lata był felietonistą „Gazety Wyborczej”, obecnie jego felietony można regularnie czytać w„Angorze”. Od 2004 związany z kanałem telewizyjnym Kino Polska, gdzie komentował kroniki filmowe z czasów PRL w programie Na przełaj przez PRL. Od 2009 r. był jednym z ekspertów w teleturnieju Milionerzy. Ponadto jest autorem felietonów na portalu Koduj24.pl. Jest autorem szeregu publikacji książkowych. Wydał m.in.: Przewodnik po Polsce (1991), Najlepszy Ogórek, czyli kalendarz na każdy rok (2005), Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców (2015), a także współautor publikacji Polska między wierszami. Życie codzienne w PRL (1991). Podczas FFTiK wystąpi wraz z prof. Jerzym Bralczykiem w cyklu Literatura i Film (film niemy Pan Tadeusz).  
4 czerwca (niedziela), g. 10.00 KINO NORWID 

 

Maria Pakulnis 

Polska aktorka filmowa, teatralna i radiowa. Absolwentka warszawskiej PWST (1980). Zagrała niezapomniane role w Obywatelu Piszczyku A. Kotkowskiego, Konsulu M. Borka, Pożegnaniu jesieni M. Trelińskiego, Pajęczarkach B. Sass, Rozdrożu Cafe L. Wosiewicza. Telewizyjnej publiczności znana ze znakomitej roli Nadieżdy Tumskiej w serialu Ekstradycja W.Wójcika, jak również z innych produkcji tj. Psie serce, Siostry, Wiadomości z drugiej ręki, Nad Rozlewiskiem. Wystąpiła w ponad 40 spektaklach Teatru Telewizji m.in. w Mahagonny, Chorobie młodości, Łuku Triumfalnym , Sprawie Stawrogina, Słowie honoru K. Zaleskiego, Freuda teorii snów A. Minkiewicz, Pępowinie P.Szulkina, Wilku stepowym T. Kotlarczyk, Urodzinach K. Nazara, Pierwszym września K. Langa. Za swe artystyczne dokonania wielokrotnie wyróżniona nagrodami: nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, nagrodą aktorską na MFF w Taorminie, Brązowymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, Złotym Ekranem. Laureatka Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie Johnny (2022) w reż. Daniela Jaroszka. Na FFTiK gościmy aktorkę jako twórczynię roli Hanny w filmie Johnny, reż. Daniel Jaroszek.  
4 czerwca (niedziela), g. 16.00 KINO NORWID 

 

Maria Peszek   

 
Aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek. Wywodzi się z rodziny o tradycjach teatralnych – jej brat Błażej i ojciec Jan są aktorami. Sama jako aktorka zadebiutowała już w 1984 r. w serialu Rozalka Olaboga, gdzie wcieliła się w postać Aldzi Klos. Miała wówczas dziesięć lat. W tym samym roku pojawiła się na deskach krakowskiego Teatru Juliusza Słowackiego w spektaklu Wesele w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W roku 1996 ukończyła krakowską PWST. Odbyła kursy śpiewu u sopranistki Elżbiety Towarnickiej, a następnie – u Elżbiety Zapendowskiej. Zadebiutowała w 1993 r. jako aktorka filmowa i teatralna. Występowała m.in. na scenie Teatru Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatru Studio i Teatru Narodowego w Warszawie. Ma na swoim koncie szereg kreacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, a także liczne role w spektaklach Teatru Telewizji. W 2005 r. rozpoczęła karierę muzyczną, tworząc widowisko muzyczne i płytę Miasto mania. Trzy lata później nagrała album Maria Awaria. Obie płyty uczyniły z Peszek jedną z najpopularniejszych artystek polskiej sceny alternatywnej. W 2012 roku wydała trzeci album studyjny pt. Jezus Maria Peszek, który był kolejnym sukcesem. Jej kolejny album to Karabin. Na początku 2020 r. wyruszyła w trasę koncertową Sorry Polsko Super Tour. Kolejna płyta Ave Maria ukazała się w 2021 r.  
KSIĄŻKA NA FESTIWALU  
2 czerwca (piątek), g. 20 ZAJAZD KULTURY 

 

Agnieszka Radzikowska

Polska aktorka. W wieku 18 lat zadebiutowała wTeatrze Śląskim rolą w spektaklu Chryje z Polską, u boku Mariusza Bonaszewskiego. Od 2010 roku jest aktorką Teatru Śląskiego w Katowicach – zagrała tam już ponad 40 ról. Od roku 2021 jest także wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim. Agnieszka Radzikowska pojawiła się w ponad dziesięciu spektaklach w ramach Teatru Telewizji – najważniejszy z nich to główna rola w spektaklu Świeczka Zgasła w reżyserii Jerzego Stuhra, gdzie zagrała u boku Macieja Stuhra. W jej portfolio znajdują się też popularne seriale: Na Wspólnej, Majka, Lekarze, Julia. W świecie filmu można było zobaczyć ją w takich produkcjach jak: Zbliżenia, Odnajdę cię, 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy. W 2022 roku zagrała jedną z głównych ról w filmie Strzępy Beaty Dzianowicz. W 2010 roku otrzymała II nagrodę aktorską za rolę Iwony w spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda w Teatrze Śląskim w Katowicach na Międzynarodowym Festiwalu Gombrowiczowskim w Radomiu. W latach 2010-2012 otrzymała kolejno Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa oraz Nagrodę im. Leona Schillera przyznawana przez ZASP. W 2020 roku uzyskała stopień doktora w dziedzinie sztuki, w dyscyplinie: Sztuki filmowe i teatralne nadany w PWSFTyiT w Łodzi. Na FFTiK gościmy aktorkę jako twórczynię roli Bogny Paterok w filmie Strzępy, reż. Beata Dzianowicz.  
2 czerwca (piątek), g. 20.00 KINO NORWID 

 

Sebastian Stanki Stankiewicz  

W teatrze zadebiutował w 2008 roku w spektaklu 1 2 3 4 BABA JAGA PATRZY w reżyserii Thomasa Harzema w Teatrze Wytwórnia. Grał między innymi w głośnym spektaklu duetu Strzępka-Demirski Był sobie Andrzej Andrzej Andrzej i ....Andrzej oraz u Bartka Frąckowiaka w W Pustyni i w puszczy. Z Sienkiewicza i z innych. Występował w przedstawieniu Hair we wrocławskim teatrze Capitol w reżyserii Konrada Imieli. Tworzył niezliczone epizody w popularnych serialach m.in. „Odwróceni”, „Niania”, „Kryminalni”, „39,5”, „Galeria” czy „Ojciec Mateusz”. Na swoim koncie ma również występy w kilkunastu teledyskach: Komedia Muzykoterapia reż. Krzysztof Skonieczny (Głęboki Off), My music song Dj Remo reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13), Superstar Plastic reż. Kobas Laksa, Hi fi Superstar Wet Fingers reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13) czy Grrrubas GTW reż. Łukasz Tunikowski (Grupa13). Na FFTiK gościmy aktora jako twórcę roli dowódcy żandarmerii w filmie Niebezpieczni dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski.  
4 czerwca (niedziela), g. 13.00 KINO NORWID 

 

Artur Baron Więcek

 

Reżyser iscenarzysta filmów fabularnych, dokumentalnych, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych. Zadebiutował filmem fabularnym Anioł w Krakowie, który był nagradzany i nominowany do najważniejszych nagród filmowych - film uhonorowano nagrodą za debiut reżyserski na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodą główną na festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni, a także Nagrodą Publiczności na koszalińskim festiwalu Młodzi i Film. W 2005 wyreżyserował film Zakochany Anioł - drugą część opowieści o Aniele Giordano. Równocześnie zrealizował także kilka filmów dokumentalnych – w 2004 r Goralenvolk, w 2006 r Córki Islamu. Iran, w 2008 Tischner. Życie w opowieściach i Dowódca Edelman, a w 2012 Bartoszewski. Droga. W 2013 r. premierę miał dystrybuowany w kinach film fabularny Wszystkie Kobiety Mateusza z Krzysztofem Globiszem w tytułowej roli. Przez wiele lat współpracował z telewizją publiczną, dla której zrealizował wiele programów telewizyjnych, m.in. cykle: Rozmowy na koniec wieku, Archiwum wydarzeń kulturalnych, Historia filozofii po góralsku. W ostatnich latach pracuje także w teatrze. W 2016 roku wyreżyserował, m.in. Inne rozkosze wg Jerzego Pilcha. Spektakl, grany na deskach Teatru Stu w Krakowie, nominowany był do nagrody m-ka Teatr, jako Najlepszy spektakl sezonu. W roku 2018 przedstawienie Wariacje Tischnerowskie zostało zrealizowane na żywo i miało premierę w TVP. W 2020 r odbyła się premiera teatru telewizji Igraszki z diabłem Jana Drdy. Na FFTiK gościmy twórcę jako reżysera filmu Prawdziwe życie aniołów.
4 czerwca (niedziela), g. 20.00, KINO NORWID 

 

Małgorzata Bogajewska  

Bohaterką tegorocznych Zielonogórskich Konotacji jest reżyserka Małgorzata Bogajewska, obecnie dyrektorka Teatru Ludowego w Nowej Hucie. Jej debiut reżyserski miał miejsce w Zielonej Górze, gdzie jeszcze jako studentka reżyserii – przygotowała Powrót Jerzego Łukosza w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego (2001). W 2002 roku w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zrealizowała Prawdziwą historię głupiego Jasia Radosława Figury, a rok później na tej samej scenie Przygody Pędrka Wyrzutka Stefana Themersona. W 2003 roku przygotowała kolejny współczesny tekst, polską prapremierę Opowieści o zwyczajnym szaleństwie Petra Zelenki (Lubuski Teatr w Zielonej Górze). Sztuka czeskiego autora, przewrotna i zabawna historia o miłosnych niespełnieniach, stała się wkrótce przebojem polskich teatrów. W tym samym roku Bogajewska wystawiła też hit rodzimej dramaturgii – Testosteron Andrzeja Saramonowicza (Teatr im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze) oraz Tlen Iwana Wyrypajewa (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie). Rok później Bogajewska przygotowała Koronację Marka Modzelewskiego (Lubuski Teatr w Zielonej Górze), sztukę o młodym lekarzu wyrywającym się z zakłamanego świata, który nim zawładnął. Na FFTiK gościmy reżyserkę jako twórczynię spektaklu Sceny pod Ratuszem Teatru Ludowego w Nowej Hucie pt. Wstyd Marka Modzelewskiego. Ponadto, Małgorzata Bogajewska poprowadzi próby dramatu GoTki Artura Pałygi w specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu.  
5 czerwca (poniedziałek),
g.
16.00 PRO LIBRIS CAFÉ 

 

Lech Dyblik, aktor, pieśniarz 

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz. Absolwent PWST w Krakowie (1981). Debiutował w warszawskim Teatrze Narodowym, gdzie występował do 1987 r. W kinie debiutował w 1982 r. w filmie fabularnym Noc poślubna w biały dzień w reżyserii Jerzego Gruzy. Sympatię widzów zyskał m.in. dzięki wyrazistym kreacjom, głównie drugoplanowym, w takich filmach jak: KrollOgniem i mieczemCzłowiek wózkówWtorekZemstaWeseleWołyńWszyscy jesteśmy ChrystusamiNa bank się udaMalowany ptakWyszyński – zemsta czy przebaczenie, czy też w serialach Świat według KiepskichBlondynkaBoża podszewkaSukces i Wiedźmin. Jego drugą pasją jest śpiewanie i granie na gitarze. Wydał płyty: Bandycka duszaDwa brzegi i W miasteczku Tarusa. Artysta spotka się ze swoimi wielbicielami w Zielonej Górze podczas Festiwalowego dialogu.
SPOTKANIA MISTRZOWSKIE – 2 czerwca, g 12.00, KINO NORWID
KONCERT – 3 czerwca, g 21.00, ZAJAZD KULTURY

 

 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework