Cezary Harasimowicz, scenarzysta, aktor, dramaturg, autor książki Saga, czyli filiżanka, której nie ma będzie gościem Kozzi Film Festiwal. Z artystą będzie można się spotkać już 13 czerwca (środa) o godz. 19.00 w Festival Café (namiot na zielonogórskim deptaku). Spotkanie poprowadzi Joanna Kapica-Curzytek.

Saga, czyli filiżanka, której nie ma to niezwykły portret rodziny i niejednokrotnie zabawna opowieść, w której obraz dawnej wielonarodowej Polski ukazuje się przed oczami czytelnika i na moment odżywa. Harasimowicz zagląda do pamiętników dziadka i zapisków matki. Czerpie z rodzinnych anegdot, poznaje gorące romanse, a dzięki wycinkom z ówczesnej prasy przywołuje świat, w którym równolegle toczy się wielka historia i życie zwykłych ludzi.
Szczególnie blisko poznajemy dziadka, majora Adama Królikiewicza, legendarnego jeźdźca, mistrza olimpijskiego oraz matkę, Krystynę Królikiewicz, która zainspirowała pisarza do spisania losów rodziny. Zmarła krótko po zakończeniu pracy nad książką, latem 2017 roku. Harasimowicz napisał niepowtarzalną historyczną biografię swojej rodziny, sagę, wciągającą od pierwszych stron. Książka została nominowana do tytułu Książka Roku 2017 portalu Lubimyczytać.pl.

Cezary Harasimowicz - scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. W 1980 roku ukończył studium aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest absolwentem Studium scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi. Film 300 mil do nieba na podstawie scenariusza Harasimowicza został uhonorowany w 1989 roku Nagrodą Europejskiej Akademii Filmowej. W 1994 roku jego scenariusz do filmu Bandyta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych. Dzięki tej nagrodzie Harasimowicz brał udział w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute, gdzie jego skrypt uznano za najlepszy i podkreślano wybitne walory humanistyczne tekstu.
Według scenariuszy Harasimowicza nakręcono osiem filmów fabularnych oraz powstały seriale, m.in. Przeprowadzki, trzeci sezon serialu Ekstradycja, a także spektakle Teatru TV. Od 1989 roku był kierownikiem literackim w studiu filmowym. Opublikował trzy powieści, w popularnym magazynie miał stałą kolumnę, gdzie ukazywały się jego opowiadania. Prowadził talk-show w telewizji. Wykłada scenariopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework