Dyrektor Kozzi Film Festiwal oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze dr Andrzej Buck zaprasza 14 marca br. (poniedziałek) o godz. 18.00 (Sala im. Janusza Koniusza) na inaugurację nowego cyklu KINO LUBIĘ. ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA. Wydarzenie odbędzie się w ramach forpoczty 8(11). Festiwalu Filmu, Teatru i Książki.

Znany krytyk filmowy i teatralny, przyjaciel a także juror Kozzi Film Festiwalu, prezentować będzie cyklicznie kino premierowe, przedstawiać nowości filmowe i prowadzić rozmowy z udziałem reżyserów, aktorów, kompozytorów. „Co jakiś czas, będę wpadał do Zielonej Góry, żeby spotkać się z widzami, kinomanami – i zapraszać do Was najlepszych, najbardziej lubianych i najciekawszych artystów.”
Pierwszą rozmówczynią Łukasza Maciejewskiego będzie ceniona aktorka filmowa, teatralna, osobowość telewizyjna Małgorzata Foremniak. Rozmowę wzbogacą fragmenty filmów z rolami gościa, m.in. Sonata w reż. Bartosza Blaschke. To najnowszy film, w którym aktorka wciela się w postać matki niepełnosprawnego geniusza z Murzasichla. Jak podkreślają krytycy to najlepsza rola dramatyczna w karierze aktorki.

Łukasz Maciejewski – dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, także na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny. Laureat wielu nagród dziennikarskich. Członek Europejskiej Akademii Filmowej i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Kino na Granicy” w Cieszynie, także Festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Jest ambasadorem projektu „Kultura Dostępna” realizowanego przez NCK, kuratorem filmowym Małopolskiego Ogrodu Sztuki (MOS) w Krakowie. Współpracownik prestiżowych czasopism i portali, publicysta. Juror elitarnych konkursów filmowych i teatralnych. W Centrum Sztuki Mościce prowadzi kino Millennium, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (MOS) w Krakowie prowadzi cykl „Przywrócone arcydzieła”, we Wrocławiu w Dolnośląskim Centrum Filmowym jest gospodarzem Magla filmowego. Autor kilku książek: Aktorki, Aktorki. Spotkania, Aktorki. Odkrycia, Wszystko jest lekko dziwne – rozmowa z Jerzym Radziwiłłowiczem, a także wywiadu-rzeki z Danutą Stenką Flirtując z życiem oraz publikacji we współpracy Z Krystianem Lupą pt. Koniec świata wartości. Łukasz Maciejewski od lat współpracuje z Festiwalem Filmu, Teatru i Książki, moderując spotkania z festiwalowymi gośćmi oraz pełniąc funkcję jurora.     

Małgorzata Foremniak jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1989). To popularna aktorka filmowa, serialowa, teatralna, osobowość telewizyjna. Ogromną sympatię widzów przyniosła jej rola Zofii Burskiej w jednym z najpopularniejszych seriali medycznych „Na dobre i na złe”, za którą otrzymała Telekamery dla najlepszej aktorki w 2001, 2002 i 2003 roku, oraz Złotą Telekamerę w 2004 r. Laureatka Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w 2003 roku za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”.

Opis filmu Sonata     
Zdiagnozowany jako dziecko autystyczne Grzegorz żyje w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. W wieku kilkunastu lat, wychodzi na jaw, że przyczyną jego izolacji nie jest autyzm, tylko niedosłuch, pod którym skrywa się wielki talent muzyczny. Dzięki aparatowi słuchowemu Grześ zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą
i wystąpić w filharmonii. Nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie. Poruszająca, autentyczna historia muzyka Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką drogę do osiągnięcia niemożliwego.

14 marca 2022 (poniedziałek), godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza
WiMBP im. Cypriana Norwida, al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework