Krakowski Teatr Osobliwości (KTO)* wystąpi podczas Kozzi Film Festiwal z dwoma spektaklami:

10 czerwca, godz. 19.30, Sala widowiskowa Luna, Żary
Spektakl Stroiciel grzebieni, reż. Krzysztof Niedźwiedzki

Spektakl przenosi widza w obszar na granicy światów. Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu „po drugiej stronie” może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zamiast w rodzinnym Krakowie zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu.
Tadeuszowi – głównej postaci tej komedii – przydarzyła się właśnie taka historia. W zasadzie mógłby się z tym pogodzić, gdyby nie pewien wyjątkowo irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju. Próby wybrnięcia z kłopotu rodzą całą serię komicznych sytuacji powodujących, że można się przewrócić w grobie – oczywiście ze śmiechu.
Stroiciel grzebieni to spektakl teatralny z humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej i jazdą bez trzymanki Zakopianką na trasie Murzasichle-Kraków. A wszystko w myśl zasady: dobry humor to nie są żarty!

11 czerwca, godz. 17.00, Galeria BWA, Zielona Góra
Spektakl Teatr Telewizji, tekst i reżyseria Krzysztof Niedźwiedzki
Obowiązują wejściówki w cenie 10 zł, dostępne od 5 czerwca w Informacji Katalogowej (WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9), godz. 16.00-19.00.

Bohaterowie spektaklu, czterej mężczyźni, wymyślają scenariusz kryminalnego filmu. Snują opowieść, która bardzo szybko przejmuje władzę nad ich losami. Wymyślona historia niespodziewanie przenosi się na ekrany telewizorów, a rozwój fabuły zaczyna zagrażać życiu scenicznych postaci. Przestają działać telefony, zatrzaskują się drzwi, a nieznani oprawcy zbliżają się coraz bardziej. Bohaterowie uwięzieni w pokoju, na najwyższym piętrze biurowca, próbują ratować się, opowiadając o swoim życiu, szukając w nim przyczyn
sytuacji, w której się niespodziewanie znaleźli.
W spektaklu, który jest próbą udowodnienia, jak łatwo można ulec manipulacji, mamy z jednej strony sensacyjną i zagadkową fabułę, z drugiej potężną dawkę humoru, który skutecznie rozbraja narastającą atmosferę grozy, z trzeciej zaskakujące zakończenie.

* KTO - Teatr założony przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w roku 1977; w 2005 roku uzyskał status Teatru Miejskiego.

Powstał w 1977 roku, a swoją działalność zainaugurował spektaklem Ogród rozkoszy. Współtworzył wielkie widowiska plenerowe dotyczące najważniejszych wydarzeń w historii Europy (De la Revolution, Lille 1989 – spektakl z okazji 200-lecia Rewolucji Francuskiej, Uchodźcy, Lipsk 2009 – instalacja teatralna z okazji 20-lecia zburzenia Muru Berlińskiego) oraz Polski (Vivat Academia, Kraków 2000 – widowisko plenerowe z okazji 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej; Kronika Polska, Kraków 2004 – przedstawienie z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej; Zapis, Gdańsk 2005 i Kronika, Nowa Huta 2005 – plenerowe spektakle z okazji 25-lecia powstania Solidarności). Do najważniejszych międzynarodowych koprodukcji ostatnich lat należy zaliczyć wspólny projekt z Norweską Narodową Operą w Oslo – spektakl OPERACJA – OPERA, zrealizowany w 2011 roku. W tym samym roku Teatr KTO ze spektaklem Ślepcy realizował w Berlinie, Kijowie i Mińsku projekt Widzialne i Niewidzialne – Ślepcy. Magia przestrzeni miejskich, w ramach programu Polska Prezydencja 2011.

W 2012 roku na Edinburgh Festival Fringe, w ramach Polskiego Programu Polska Arts: Listen/ Touch/ See, realizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr KTO 25-krotnie zaprezentował spektakl Ślepcy.

Z Teatrem KTO współpracują znakomici twórcy: muzykę do jego spektakli komponowali m.in. Janusz Stokłosa, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Janusz Grzywacz, Grzegorz Turnau i Paweł Moszumański; scenografię i kostiumy projektowali: Joanna Braun, Zofia De Ines, Joanna Jaśko-Sroka, Zbigniew Szumski, Marek Braun, Krzysztof Tyszkiewicz. W spektaklach reżyserowanych przez Jerzego Zonia i realizowanych przez Teatr KTO występowali m.in: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Dymna, Dorota Segda, Ewa Kaim, Hanna Banaszak, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Olgierd Łukaszewicz, Jerzy Stuhr, Marek Kondrat, Krzysztof Globisz, Zbigniew Zamachowski, Jacek Poniedziałek i Wojciech Malajkat.

Teatr KTO jest organizatorem 29 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie, a także realizatorem krakowskich projektów artystycznych - Noc Teatrów i Noc Poezji. Przez 40 lat niezmiennie dyrektorem Teatru KTO jest Jerzy Zoń.

Fot. Krzysztof Kocielniak, Monika Kozłowska

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework