NAMIOT CAFÉ FILM

Spotkanie z…

  • 16 września, godz. 17.00 Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil w rozmowie o książce Pokochawszy. O miłości i języku

Lucyna Kirwil, Jerzy Bralczyk, VIVA! maj 2018Zobacz obraz źródłowy
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
Pokochwaszy. O miłości i języku - książka autorstwa językoznawcy i psycholożki - męża i żony. W rozmowie z Karoliną Oponowicz dyskutują o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Patrzą na sprawy a to pod kątem języka, a to emocji.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z Lucyną Kirwil i Jerzym Bralczykiem!

  • 17 września, godz. 17.00 reżyserka Kinga Dębska w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim

Zobacz obraz źródłowy
Fot. Krzysztof Zuczkowski/Forum

Reżyserka, scenarzystka, pisarka - a miała być japonistką! Reżyserię kończyła na czeskiej FAMU, wcześniej, dość nietypowo, zaczęła od dwuletniego studium filmowego (nieistniejące już Camerimage Film School) w Toruniu. Pierwsze kroki stawiała jako dokumentalistka – między 2000 a 2009 rokiem zrealizowała kilka filmów dla Telewizji Polskiej. Szkołę filmową skończyła w 2007 roku. Jej fabularnym pełnometrażowym debiutem był Hel (2009) – opowieść o psychiatrze, który wpada w uzależnienie od heroiny. Drugi film, Moje córki krowy (2015), to historia oparta na losach rodziny reżyserki, a dokładniej opowieść o dwóch siostrach mierzących się z umieraniem rodziców. Powstaje również książka o tym samym tytule i jej kontynuacja - Porozmawiaj ze mną. Zaś do bohaterów Dębska wraca również w filmie Zupa nic  (2021). Artystka ma też na koncie dwa przedstawienia teatralne. W 2011 roku wyreżyserowała w Teatrze Capitol w Warszawie Gotowane głowy czeskiego dramaturga Marka Horoščaka, a w 2020 roku zrealizowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu Tancerza na podstawie Tancerza mecenasa Kraykowskiego Witolda Gombrowicza.

  • 18 września, godz. 13.00 Aktorka Eliza Rycembel w rozmowie z  Łukaszem Maciejewskim

Zobacz obraz źródłowyEliza Rycembel
Fot. Fot. Magda Daszkowska i Adrian Obręczarek

Teatr, kino, balet to zainteresowania, które towarzyszyły jej od dziecka. I choć dopiero w 2022 skończy 30 lat, to już obchodziła 10-lecie pracy aktorskiej. Eliza Rycembel, aktorka urodzona w 1992 r. początkowo chciała być lekarzem, później studiowała psychologię, by w końcu, w 2019 r. ukończyć Akademię Teatralną w Warszawie (2019).  Specyficzna uroda i wyjątkowe role na koncie - nie jest zaskakującym, że w "Vogue Polska" wywiad z nią zatytułowano Narodziny gwiazdy. W 2020 r. została laureatką Orła oraz nagrody 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą rolę drugoplanową w filmie Boże Ciało.

  • 18 września, godz. 14.00 Aktorka Dorota Segda w rozmowie z  Łukaszem Maciejewskim

Zobacz obraz źródłowy
urodziła się 12 lutego 1966 r. w Krakowie, a tamtejszą Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie) ukończyła w 1988 r. Jako aktorka występowała w teatrze, filmach i serialach telewizyjnych. Jako studentka ostatniego roku debiutowała na deskach Starego Teatru w roli Soni w Zbrodni i karze Fiodora Dostojewskiego (reż. Andrzej Wajda). Za rolę Salomei w Śnie srebrnym Salomei została wyróżniona przez redakcję miesięcznika „Teatr” Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza: za sezon 1992/93, zaś za rolę Małgorzaty w Fauście – za sezon 1996/97. Od 1999 do 2005 roku Segda występowała w serialu telewizyjnym Na dobre i na złe w reżyserii Piotra Wereśniaka i Romana Zatorskiego. Rola doktor Agaty Kwiecińskiej przyniosła jej dużą popularność u widzów. Przyjęła także rolę w telenoweli Barwy szczęścia. Pojawiła się również w takich serialach jak Usta Usta, Komisarz Alex i Dziewczyny ze Lwowa. Dubbingowała również postacie z filmów dla dzieci i młodzieży (m.in. Bellatriks Lestrange z Harry'ego Pottera). Wystąpiła także m.in. w kameralnym dramacie Wstyd Piotra Matwiejczyka (2006), nostalgicznym Szczęściu świata Michała Rosy (2016), a ostatnio w W jak morderstwo Piotra Muraluka (2021). Uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk pięknych, a w 2012 otrzymała z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego tytuł profesora sztuk teatralnych. Obecnie jest rektorem Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

  • 18 września, godz. 17.00 Aktorka Roma Gąsiorowska w rozmowie z  Łukaszem Maciejewskim

Warszawa. Roma Gąsiorowska tworzy nowy kierunek studiów | e-teatr.plRoma Gąsiorowska – spotkanie - Artus Festival 2019 - Dwór Artusa
mat. AktoRstudio | Fot. Kasia Ładczuk

Urodzona w Bydgoszczy w roku 1981. Już od młodości interesowała się aktorstwem. W liceum była założycielką i aktorką teatru amatorskiego. Do szkoły teatralnej dostała się dopiero za drugim podejściem. W 2005 ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Za rolę w dyplomowym przedstawieniu otrzymała nagrodę dla młodego aktora na XLV Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Będąc jeszcze na studiach dostała propozycję współpracy z warszawskim teatrem Rozmaitości. Początkowo były to tylko warsztaty aktorskie, jednak z biegiem czasu zaowocowały stałym etatem. Mimo stałej pracy na deskach teatru aktorka zagrała w kilku filmach. Będąc dopiero na drugim roku zadebiutowała rolą w filmie Pogoda na jutro Jerzego Stuhra. Później zagrała jeszcze w kilku filmach. Szerszej publiczności znana jest z roli policjantki Moniki Grochowskiej z serialu Pitbull.

  • 19 września, godz. 13.00 Andrzej Buck w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim o książce Teatr małej ojczyzny. Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze 1951-2010

Zobacz obraz źródłowy
Literaturoznawca, dziennikarz, edytor, historyk i krytyk teatru, bibliotekoznawca, animator kultury, doktor nauk humanistycznych w rozmowie z dziennikarzem, filmoznawcą, krytykiem filmowym i teatralnym, ekspertem komisji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a od 2009 - ekspertem telewizji HBO Polska. Łączący ich temat to zawarte w książce teksty. Rejestrują one wydarzenia od najwcześniejszych lat działania placówki po czasy współczesne. Książka obejmuje rys historyczny, losy budowy gmachu teatru, sytuację po 1945 r., w tym rodzenie się tradycji polskiej, okres „Kolejarza” i „Polskiej Wełny”, rozkwit ruchu amatorskiego, aż po teatr i scenę zawodową. Szczegółowo przedstawione zostały przemiany koncepcji i repertuaru w aspekcie  kolejnych dyrekcji TL w porządku chronologicznym. Książka opisuje i dokumentuje ważne wydarzenia w historii teatru jak: Noc Poetów, benefisy, wieczory autorskie, przeglądy w tym Winobraniowe i Powinobraniowe Spotkania Teatralne, Przeglądy Współczesnego Dramatu „Rewizje”, działalność Sceny Młodych Reżyserów i Nowej Dramaturgii, czy Letniego Festiwalu OFF-TEATR.

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework