WEGE-NACJAto udramatyzowana opowieść o patologicznej obsesji na punkcie zdrowego odżywiania… i odżywania w ogóle.

Gdy jedzenie nie służy już do jedzenia. Pomiędzy społecznym przymusem bycia „fit” i chęcią podążania za najnowszymi trendami dietetycznymi (BEZglutenowa, BEZlaktozy, BEZcukru, BEZmięsa itd.), kryje się rozpaczliwy BEZsens życia i próba samookreślenia się poprzez stosunek do jedzenia. To samotność – w społeczeństwie, w rodzinie – jest głównym bohaterem sztuki rozgrywającej się we współczesnym świecie, w którym czasem jedynym partnerem do rozmowy okazuje się być lodówka. W zderzeniu do młodych osób zafiksowanych na punkcie wyglądu zewnętrznego pojawiają się ironiczne komentarze Babci, która przeżyła wojnę i stan wojenny: Kiedyś ludzie jedli po to, żeby żyć. Żeby przeżyć, przetrwać, wytrwać, odrodzić się, urodzić. Dzisiaj jedzenie już nie jest jedzeniem. Moda, religia, sposób na życie. Pstryk, pstryk. Fotka, fotka. Żeby znajomi najedli się oczami.

Autorka sztuki, Iwona Kusiak, (wegetarianka od wielu lat) zastrzega, nie jest ani lekarzem ani dietetykiem, więc przedstawione w jej sztuce informacje nie są oficjalnie potwierdzone i nie mają wartości naukowej – posłużyły za to jako pretekst do przedstawienia świata opętanego manią bycia „fit” za wszelką cenę, gdzie przestaje się liczyć sam człowiek.

W czytaniu udział wezmą: Joanna Świrska, Elżbieta Donimirska, Marta Frąckowiak, Artur Beling, Lech Mackiewicz, Aleksander Buchowiecki wraz z grupą warsztatową.

Po czytaniu odbędzie się rozmowa z autorką, którą poprowadzi dr Janusz Łastowiecki.

Koordynacja: dr Janusz Łastowiecki
Współpraca: dr Andrzej Buck
 

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework