Ósma albo jedenasta…

Podczas kolejnej edycji Festiwalu publiczność będzie uczestnikiem wielu interesujących zdarzeń w Zielonej Górze i Zatoniu. Prezentacje odbywać się będą w przestrzeniach pozornie nietypowych i nieprzewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Są to: namiot Café Film na zielonogórskim deptaku, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza WiMBP im. Cypriana Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino na Górze w mediatece Góra Mediów, Kino RCAK w Centrum Kultury Kreatywnej oraz w Parku Książęcym w Zatoniu.

Festiwal odbędzie się w dniach 10-14 czerwca 2022. Tegorocznej edycji patronować będą kultowi aktorzy polskiego kina: Maciej Kozłowski, Barbara Krafftówna oraz Tadeusz Łomnicki, którzy odeszli, ale na stałe wpisali się w kanon polskiego kina i teatru.

Zaproszenie na Festiwal jako gość specjalny przyjął Jan Englert, znakomity aktor filmowy i teatralny, reżyser. Inni goście, którzy zapowiedzieli swój udział w KFF to: Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy i teatralny, ks. prof. Andrzej Draguła, krytyk filmowy i teatralny, kulturoznawca, Bernd Buder, dyrektor FilmFestiwal Cottbus. Ponadto na żywo wystąpią: Bartosz Blaschke, Kamila Drecka, Beata Kawka, Sławomira Łozińska, Lech Dyblik, Andrzej Grabowski, Jacek Głomb, Waldemar Matuszewski, Mirosław Zbrojewicz, Filip Gieldon, Remigiusz Grzela, Magdalena Żak i inni.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022, Kozzi Gangsta Film. Kino akcji, Łukasz Maciejewski. Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym, Kino znad granicy (współczesne kino niemieckie), Kino wg Andrzeja Draguły: Wiara i wojna, Kultowe postaci polskiego kina: Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki, Maciej Kozłowski.

Filmem otwarcia został obraz Ołeha Sencowa Nosorożec, do którego
komentarz przedstawi gość z Ukrainy, Oksana Palii.

Joshua Jadi asystent programowy dyrektora FilmFestiwal Cottbus Bernda Budera zaprezentuje laureata Grand Prix 31. FilmFestival Cottbus za reżyserię: Żeby nie było śladów (reż. Jan P. Matuszyński). Natomiast Gordon Kämmerer ze Stadttheater w Cottbus przedstawi swój obraz pt. Die Waldgänger. Najważniejszy nurt w programie Festiwalu to Kino Polskie. Filmy z lat 2021-2022.
Tu pokażemy m.in. najnowsze i najciekawsze filmy polskiego kina (Magdalena, reż. Filip Gieldon, Fucking Bornholm, reż. Anna Kazejak, Po miłość / Pour l’amour, reż. Andrzej Mańkowski, Bo we mnie jest seks, reż. Katarzyna Klimkiewicz, Marzec '68, reż. Krzysztof Lang). Prezentowane obrazy opatrzą komentarze krytyków.

Cykl Kino akcji. Kozzi Gangsta Film również przedstawia się ciekawie, a najnowsze filmy tego gatunku, to m.in.: Lokatorka, reż. Michał Otłowski, Mój dług, reż. Denis Delić / Bogusław Job, Furioza, reż. Cyprian T. Olędzki. Łukasz Maciejewski, krytyk i wykładowca łódzkiej filmówki, rozmawiać będzie o rolach drugoplanowych w polskim filmie fabularnym.

Nominacje otrzymali: Inni ludzie, reż. Aleksandra Terpińska (rola Beaty Kawki, matki Kamila), Jakoś to będzie, reż. Sylwester Jakimow (rola: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, matki Jacka), Piosenki o miłości, reż. Tomasz Habowski (rola Andrzeja Grabowskiego jako Andrzeja Jaroszyńskiego), Sonata, reż. Bartosz Blaschke (rola Lecha Dyblika jako Jurasa), Wszystkie nasze strachy, reż. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt (rola Marii Maj, babci Daniela).

Równie ciekawie zapowiadają się panele dyskusyjne, w tym.: Festiwalowy dialog: „Maciej Kozłowski – TAK zapamiętany”; Festiwalowy dialog: „Moje ulubione role drugoplanowe”; Festiwalowy dialog: „Jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym!...” ; Festiwalowy dialog „FFC i KFF: 11 lat współpracy – filmowy dialog”; Festiwalowy dialog „Droga do wolności 1989. Filmowa historia”.Na Festiwal przybędzie – jak wspomniano wcześniej – Mirosław Zbrojewicz, aktor filmowy i teatralny, którego debiut teatralny nastąpił 14 czerwca 1981 (rola Sukiennika w Mistrzu Piotrze Pathelinie na scenie Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze, gdzie pracował w latach 1981-1982. Portret artysty będzie wieloaspektowy.

Oprócz filmów z jego udziałem pokażemy spektakl: Érica-Emmanuela Szmitta Małe zbrodnie małżeńskie, w którym wystąpi wraz z Beatą Kawką, w reż. Karola Wróblewskiego. To w cyklu Lubuskie Konotacje.

W specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu na Scenie w Zatoniu przeczytamy dramat: Nie chcę matki piękniejszej od mojej wg Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, w adaptacji Waldemara Matuszewskiego i Roberta de Quelena oraz dramat Mirosławy Szott Jeszcze Żywi w reżyserii Andrzeja Nowaka.

Dyskusje o książkach i kinie toczyć się będą w Kinie Norwid. Wystąpią m.in.: Remigiusz Grzela Krafftówna w krainie czarów, Życie niedokończone, Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb, Kamila Drecka Jan Englert. Bez oklasków, Andrzej Grabowski Jestem jak motyl.

Forpoczta I odbyła się 14 marca 2022. Uczestniczyliśmy w wydarzeniu: Forpoczta I (spotkania wokół filmów). KINO LUBIĘ. Łukasz Maciejewski zaprasza! z udziałem Małgorzaty Foremniak, z którymi odbyła się rozmowa o filmie Sonata reż. Bartosz Blaschke, a także innych filmach. Z kolei 12 maja, podczas Forpoczty II, rozmawialiśmy o FilmFestiwal Cottbus
2021. Pokazaliśmy film – rekomendowany przez dyrektora programowego FFC Bernda Budera – nagrodzony na FilmFestival Cotbus 2021 za najlepszą reżyserię: Żeby nie było śladów, reż. Jan P. Matuszyński.
Natomiast Forpoczta III (9 czerwca) zaprezentuje Kultowe postaci polskiego kina. Wieczór filmowy z patronami: Kozzi Maciej Kozłowski, Barbara Krafftówna, Tadeusz Łomnicki.

Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2021--2022. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2022 w następujących kategoriach: Grand Prix, czyli Klaps 2022 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego; Klaps 2022 za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym; Klaps 2022 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi oraz Klaps 2022 za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny, czyli kino akcji. Dodatkowo przewidujemy NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI w głosowaniu online za najlepszy film!

Warto podkreślić, że autorką statuetek jest Aneta Pabjańska-Moskwa, artystka z Żar, natomiast plakat zaprojektował Grzegorz Myćka.

W planowanym na wrzesień Post Scriptum Festiwalu zobaczymy:
FILMY – zapisy ról Tadeusza Łomnickiego
FILMY – dokumenty Leszka Mądzika (Golgota, reż. Leszek. Mądzik, Dotyk przemijania, reż. Dorota Nowakowska)
FILMY – dokumenty Hanki Brulińskiej (Maska – eksperymentalny projekt filmowy w reż. Hanki Brulińskiej na podstawie opowiadania Stanisława Lema, film fabularny – krótkometrażowy, Drgania świetlików, projekt filmowy przedstawiający w artystyczny sposób losy aktora – wyjście z bezdomności Andrzeja Golejewskiego).

To już ósma edycja Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Ale też warto zauważyć, że wchodzimy w mały jubileusz, gdyż licząc od spotkania w 2012 roku w Kargowej to już jedenasta edycja filmowej imprezy.

Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju – Kozzi Gangsta Film, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora. Pomysłodawcą wydarzenia – ówczesny Burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, a twórcą programu Dyrektor Festiwalu Andrzej Buck.

Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją. Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal – Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenia Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, wzbogacamy program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego. Zgodnie z tradycją, Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, aktor drugiego planu wywodzący się z lubuskiego miasteczka Kargowa. Dodatkowo w 2021 roku Festiwal firmują postaci kultowych aktorów.

Gośćmi Festiwalu były dotąd gwiazdy polskiego filmu i teatru, aktorzy, reżyserzy, krytycy, m. in.: Anna Dymna, Wiesław Komasa, Andrzej Grabowski, Grażyna Szapołowska, Marian Dziędziel, Kinga Dębska, Artur Żmijewski, Teresa Lipowska, Artur Barciś, Maria Sadowska, Małgorzata Zajączkowska, Joanna Szczepkowska, Joanna Brodzik, Agnieszka Mandat, Ewa Błaszczyk, Piotr Machalica, Adam Ferency, Jacek Fedorowicz, Krzysztof Daukszewicz, Lech Dyblik, Magdalena Zawadzka, Jan Holoubek, Piotr Cyrwus, Jowita Budnik, Łukasz Maciejewski, Misia Furtak, Gabriela Muskała, Katarzyna Żak, Aleksandra Konieczna, Marian Opania, Andrzej Seweryn, Sebastian Stankiewicz, Grażyna Błęcka-Kolska, Zdzisław Wardejn, Zbigniew Zamachowski, Łukasz Simlat, a w ostatnim roku m.in. Krzysztof Globisz, Dorota Segda, Jan Peszek, Roma Gąsiorowska, Eliza Rycembel i inni.

Andrzej Buck
Dyrektor Festiwalu, kurator programowy i koordynator projektu

www.festiwal.norwid.net.pl
https://www.facebook.com/festiwalzgora/

 

 


Siódma albo dziesiąta

    Festiwal odbędzie się w dniach 15-19 września 2021. Tegorocznej edycji patronować będą nieżyjący uznani aktorzy polskiego kina: Maciej Kozłowski, Wojciech Pszoniak oraz Piotr Machalica (przez jakiś czas związany z Zieloną Górą). Wspominać będziemy Zygmunta Malanowicza, aktora m.in. kultowego filmu Romana Polańskiego Nóż w wodzie, ale też aktora zielonogórskiej sceny w roku 1962/1963 za dyrekcji Marka Okopińskiego.
    Gościem specjalnym będzie aktor filmowy i teatralny Krzysztof Globisz. Reżyser Artur Więcek, autor nieukończonego jeszcze obrazu Prawdziwe życie aniołów i innych filmów z udziałem Globisza wraz z Łukaszem Maciejewskim, krytykiem i wykładowcą łódzkiej filmówki rozmawiać będą o twórczości tego wybitnego aktora..
    Oto nazwiska niektórych gości, którzy zapowiedzieli swój udział w Festiwalu: Kinga Dębska, Roma Gąsiorowska, Eliza Rycembel, Dorota Segda, Iwona Siekierzyńska, Alicja Stasiewicz, Krzysztof Globisz, Lech Dyblik, Lech Mackiewicz, Jan Peszek, Julian Świeżewski, Zdzisław Wardejn, Artur Więcek, Tomasz Jurkiewicz, prof. Jerzy Bralczyk, Łukasz Maciejewski, ks. prof. Andrzej Draguła, Bernd Buder. Tych twórców spotkamy na żywo podczas tegorocznego zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki. Podczas POST SCRIPTUM pojawi się jeszcze Magdalena Popławska i Mariusz Bonaszewski.

    Podobnie jak w latach ubiegłych, przedsięwzięcia festiwalowe skupione będą wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021, Kozzi Gangsta Film. Kino akcji, Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie fabularnym (przedstawi w rozmowach Łukasz Maciejewski), Kino znad granicy (współczesne kino niemieckie), Kino wg Andrzeja Draguły: „Wiara „ludzi szczęśliwych”, Retrospektywa: Krzysztof Globisz, Retrospektywa: Magdalena Popławska, Kino Wojciecha Pszoniaka, Kino Piotra Machalicy.

Filmem otwarcia została Wolka z 2021 r., polsko-islandzka produkcja ze znakomitą rolą Olgi Bołądź. Komentarz prawny do filmu przedstawi adwokat Krzysztof Szymański.

Zwyczajowo Bernd Buder – dyrektor FFC zaprezentuje laureata Grand Prix 30.FilmFestival Cottbus film Conference | Konferentsiya. Zaproponujemy też film Jak najdalej stąd nagrodzony Lubiną (szklaną statuetką będącą oficjalną nagrodą n FFC) za najlepszą reżyserię.
Z kolei najnowsze kino niemieckie reprezentuje obraz Berlin Alexanderplatz, i jeszcze sześć najnowszych obrazów niemieckiej kinematografii.

    W najważniejszym festiwalowym nurcie Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2021 pokażemy najnowsze i najciekawsze filmy polskiego kina (np. Amatorzy, Mistrz), ale też obrazy, jeszcze przedpremierowe jak choćby Zupa nic w reż. Kingi Dębskiej. Nowością na Festiwalu, i zapewne sporym zaskoczeniem będą komentarze profesora Jerzego  Bralczyka, który zarekomenduje niektóre z filmów (np. Zupa nic, Moje wspaniałe życie).
    Cykl Kozzi Gangsta Film. Kino akcji przedstawia się równie ciekawie - oferujemy, najnowsze filmy z tego gatunku (np. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje). Prezentowane obrazy z tego nurtu opatrzą komentarze specjalistów z zielonogórskiej palestry, skupionych w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Zielonej Górze.
    Zapowiadamy panele dyskusyjne, które odbędą się po projekcjach. I tak po. filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, odbędzie się debata Cena niewinności z udziałem sędzi Anny Macur, prokuratora Katarzyny Kapeli i adwokata Filipa Wozińskiego. Z kolei po Krótkim filmie o zabijaniu zapraszamy na debatę Wspomnienie z celi śmierci z udziałem adwokatów Tadeusza Smykowskiego i Jacka Dużyńskiego.

    W ramach Zielonogórskiego Salonu Poezji Dorota Segda, aktorka Starego Teatru w Krakowie, wystąpi z poezją Cypriana Norwida w projekcie …Kształtem miłości piękno jest…

    Bohaterem tegorocznych Lubuskich Konotacji jest aktor i reżyser Lech Mackiewicz. Portret artysty jest wieloaspektowy. Oprócz filmów z jego udziałem (Warszawa, Interior) pokażemy premierowo obraz w jego reżyserii Ja Ciebie też,. Spotkanie wypełnią twórcy: Lech Mackiewicz, Romana Filipowska, Alicja Aleksander Stasiewicz, Radosław Walenda, James Malcolm, Robert Kuraś. Zaś w specjalnym wydaniu Czytelni Dramatu przeczytamy dramat Nie jesteś moim Abbą autorstwa Lecha Mackiewicza, przy akompaniamencie Baru Rajza i z komentarzem Janusza Łastowieckiego.

    Indywidualnością w cyklu Młodzi w kinie będzie aktorka Eliza Rycembel znana z filmów Boże ciało i serialu telewizyjnego Osiecka.

    Wszelkie wydarzenia nawiązujące i będące zapowiedzią 7. FFTiK odbyły się jako Forpoczta 7. (10.) Kozzi Film Festiwalu (9-13 czerwca 2021). Zorganizowaliśmy już wiele wydarzeń:
Czytelnia Dramatu – Farmaceuta Anny Dykczak, reżyserki filmowej, aktorki; wystawę Rysunki Cypriana Norwida ze zbiorów Biblioteki w Galerii Przechodnia przed gmachem Biblioteki Norwida (obok Ławeczki Norwida); Wojciech Pszoniak. Poeta Filmu i Teatru. Wydarzenie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego oraz Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera.: Piotr Machalica. Portret Artysty. Spotkanie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, Krzysztofa Machalicy oraz Zdzisława Wardejna; Koncert Krzysztofa Machalicy pn. Młynarski, Wysocki…dedykowany Bratu z udziałem Nataszy Smirnowej; Zielonogórski Salon Poezji – Wiersze na wyczerpanym papierze wg Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory.

    To już siódma edycja Kozzi Film Festiwal w Zielonej Górze. Ale też warto zauważyć, że wchodzimy w mały jubileusz, gdyż licząc od spotkania w 2012 roku w Kargowej to już dziesiąta edycja filmowej imprezy. Zielonogórski Festiwal Filmu, Teatru i Książki powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka urodzonego w Kargowej artysty – Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora, a inspiratorem wydarzenia - ówczesny burmistrz Kargowej Sebastian Ciemnoczołowski, zaś tworzenia programu podjąłem się osobiście. Zamysł Festiwalu od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją. Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal - Zielonogórskiego Festiwalu Filmu, Teatru i Książki to także zespół organizatorów: Od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie. Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacany jest program zielonogórskiego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i europejskiego.

    Zgodnie z tradycją Festiwalowi co roku patronuje Maciej Kozłowski, a dodatkowo w 2021 roku imprezę firmują postaci kultowych aktorów: Wojciech Pszoniak i Piotr Machalica. Cykl tych filmów nazwany został Wspomnienia.

    Obok wątków filmowych uczestnicy znajdą w programie festiwalowym także imprezy teatralne (mistrzowski pokaz: Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego – monodram Bogusława Schaeffera w reżyserii i wykonaniu Jana Peszka, ale też projekt performatywny Jolanty Juszkiewicz Wanda Immortalis. Misterium w wykonaniu Teatru Kropka Theatre. Gościć będziemy także Teatr Kotłownia z monodramem Pogodzić się ze światem, spektakl inspirowany twórczością Stachury z udziałem Bartosza Bandury.
    Dyskusje o książkach odbywające się w Namiot Café Film wzbogacą integrację sztuk na Festiwalu. Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil rozmawiać będą o książce Pokochawszy. O miłości i języku. Z kolei osobiście będę miał przyjemność rozmawiać z Łukaszem Maciejewskim o mojej książce Teatr małej ojczyzny Szkice do dziejów Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze 1951-2010. Także z Łukaszem Maciejewskim spotka się aktorka Dorota Segda, która jest jedną z bohaterek jego książki pt. Aktorki. Natomiast Marta Blonkowska opowie o swoim debiucie książkowym dla dzieci pt. PoWażne sprawy.

    Jednakże Festiwal to nie tylko przegląd interesujących produkcji filmowych, ale także nagrody filmowe obejmujące polskie filmy wyprodukowane w latach 2020-2021. Także i w tym roku po obejrzeniu filmów przyznane zostaną statuetki Klaps 2021 w następujących kategoriach:
•  Grand Prix czyli Klaps 2021 dla reżysera najlepszego polskiego filmu fabularnego;
•  Klaps 2021  za najlepszą kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
•  Klaps 2021  za najlepszą drugoplanową kreację aktorską w polskim filmie fabularnym;
•  Klaps 2021  za całokształt osiągnięć artystycznych w dziedzinie filmu przyznany reżyserowi lub aktorowi;
•  Klaps 2021  za film kryminalny, gangsterski, sensacyjny czyli kino akcji.

Andrzej Buck
Dyrektor Festiwalu, Kurator programowy i koordynator projektu

www.festiwal.norwid.net.pl
https://www.facebook.com/festiwalzgora/


KOZZI FILM FESTIWAL/ FORPOCZTA

7(10). FESTIWAL FILMU, TEATRU I KSIĄŻKI
KOZZI PSZONIAK MACHALICA
15-19 WRZEŚNIA 2021

W dniach 9-13 CZERWCA 7(10). KOZZI FILM  FESTIWAL poprzedzi FORPOCZTA.


Szczegółowy harmonogram poniżej:


9 czerwca 2021 (środa)

godz. 18.00   Rysunki Norwida – otwarcie wystawy oryginalnych rysunków Cypriana Norwida ze zbiorów WiMBP z okazji 200. urodzin patrona Biblioteki.
Galeria Przechodnia przed gmachem Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9

godz. 18.30   Czytelnia Dramatu Farmaceuta w reż. Anny Dykczak, dramatopisarki, reżyserki filmowej. Czyta aktorka Anna Stasiak. Wydarzenie z udziałem Autorki oraz Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego.
Prowadzenie dr Janusz Łastowiecki. Pomysłodawca; Gospodarz cyklu dr Andrzej Buck.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9


10 czerwca 2021 (czwartek)

godz. 17.00   Zaraźliwy uśmiech – wernisaż wystawy rysunku satyrycznego Czesława Przęzaka, artysty plastyka, malarza, karykaturzysty, członka Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Galeria Biblioteki Norwida, al. Wojska Polskiego 9

godz. 19.00  Wojciech Pszoniak. Poeta Filmu i Teatru.   Wydarzenie z udziałem Łukasza Maciejewskiego, krytyka filmowego i teatralnego oraz Zdzisława Wardejna, aktora, reżysera.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9


11 czerwca 2021 (piątek)

godz. 18.00   Piotr Machalica. Portret Artysty. Spotkanie z udziałem Łukasza Maciejewskiego i Zdzisława Wardejna.

godz. 20.00   Wysocki, Młynarski… – koncert Krzysztofa Machalicy dedykowany Bratu. Towarzyszy Natasza Smirnowa – fortepian, aranżacje utworów.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

13 czerwca 2021 (niedziela)

Uprzejmie informujemy, iż zaplanowane na niedzielę, 13 czerwca, otwarcie Skweru Poetów przy Bibliotece Norwida z przyczyn technicznych zostało przełożone na inny termin. O nowym terminie będziemy informować. Za ewentualne niedogodności przepraszamy.

godz. 17.00   Zielonogórski Salon Poezji  Listy na wyczerpanym papierze Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Czytają aktorzy Alicja Stasiewicz i Lech Mackiewicz. Gościnnie Beata Biały, autorka książki Osiecka. Tego o mnie nie wiecie. Scenariusz Aleksandra Kucza. Gospodarz Salonu Andrzej Buck.
Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9

Forpoczcie towarzyszą projekcje fragmentów filmów z rolami Wojciecha Pszoniaka, Piotra Machalicy, Macieja Kozłowskiego.

Wydarzenia odbywają się z udziałem publiczności. ZAPRASZAMY!

Sala im. Janusza Koniusza WiMBP, al. Wojska Polskiego 9. Limitowana liczba miejsc. Wstęp przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

Transmisja www.Facebook.com/festiwalzgora oraz YouTube WiMBP Norwid

 KOZZI FILM FESTIWAL

6. Festiwal Filmu, Teatru i Książki
KOZZI KOBIELA JĘDRUSIK
10 - 13 września 2020

FORPOCZTA

3 września - Sylwetka: Kalina Jędrusik, 9 września - Sylwetka: Bogumił Kobiela. Inauguracja Festiwalu.

ZIELONA GÓRA – ŻARY – WIECHLICE

Zielonogórski Festiwal Filmu i Teatru powstał w 2012 roku w Kargowej, niewielkim miasteczku lubuskim, związanym z aktorem Maciejem Kozłowskim. Swą nazwę, rozpoznawalną w kraju, przyjął od przydomka tego urodzonego w Kargowej artysty: Kozzi Gangsta Film. Pomysłodawcą nazwy był Zbigniew Hołdys, muzyk i przyjaciel aktora, a inicjatorami Festiwalu byli: Sebastian Ciemnoczołowski, ówczesny burmistrz Kargowej, Anna Kowalska, żona Maćka Kozłowskiego i Andrzej Buck, dyrektor Festiwalu. Jego zamysł od początku oparty jest na gatunku filmowym, jaki uprawiał M. Kozłowski: filmie sensacyjnym, gangsterskim, kryminale, kinie akcji. Skupia się także na aktorach drugoplanowych, często pozostających w cieniu aktorów pierwszego planu, dorównujących im jednakże talentem i kreacją.

Trzy pierwsze edycje z dużym powodzeniem realizowane były w Kargowej. Życzliwość odbiorców i duże powodzenie przedsięwzięcia zainspirowały organizatorów do przeniesienia imprezy do Zielonej Góry, która od 2015 roku staje się miastem filmu i teatru, goszcząc aktorów, reżyserów, krytyków, autorów książek, miastem oferującym projekcje filmowe, spektakle teatralne, koncerty, spotkania z twórcami, aktorami, rozmowy o książkach, warsztaty filmowo-teatralne i literackie.

Po 9 latach Festiwal urósł do jednego z ciekawszych wydarzeń filmowych w kraju i znakomicie wpisał się w pejzaż lubuskich inicjatyw filmowych, tuż obok Lubuskiego Lata Filmowego oraz Solanina.

Wspólny mianownik Kozzi Gangsta Film i Kozzi Film Festiwal. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru to także zespół organizatorów: od początku, poza pracownikami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, są to członkowie stowarzyszeń współpracujących z Biblioteką – wcześniej Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, od 2019 roku także Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal oraz Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Od 2012 roku partnerem Festiwalu jest impreza odbywająca się po drugiej stronie Odry FilmFestival Cottbus (Niemcy). Współpracując z organizatorami FFC oraz z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej wzbogacamy program naszego Festiwalu o ważne produkcje współczesnego kina niemieckiego i środkowoeuropejskiego.
Festiwal nadal skupia się na promocji polskiego filmu fabularnego, szczególnie kina akcji, filmu sensacyjnego, kryminalnego i gangsterskiego. Wzbogacony jest o elementy społeczno-obyczajowe, kino prowincji, współczesne kino niemieckie, taktuje o związkach kina z literaturą, książką i teatrem. Wyznacznikiem Festiwalu jest budowanie jego koncepcji wokół fenomenu aktorów drugoplanowych.

Przedsięwzięcia festiwalowe skupione są wokół kilku nurtów tematycznych, m.in.: Kino Polskie. Filmy z lat 2019-2020, Kozzi Gangsta Film, Dokument na Kozzi, Kino znad granicy, Retrospektywy, Zielonogórskie Konotacje, a także cykle autorskie: Retrospektywa Kino wg Andrzeja Draguły i Moje ulubione role drugoplanowe w polskim filmie Łukasza Maciejewskiego.

Znaczącą rolę podczas Festiwalu odgrywają także działania okołoteatralne i muzyczne oraz książka filmowa i teatralna.

W kolejnych edycjach utrzymywana jest nazwa: Kozzi… i tu zawsze dwie ważne postaci nieżyjących, kultowych artystów, obecnych na Festiwalu poprzez retrospektywne pokazy ich dorobku. Wśród patronów byli: w 2015 roku Zdzisław Maklakiewicz oraz Henryk Machalica; w 2016 roku Wiesław Dymny i Jan Himilsbach; w 2017 Andrzej Nardelli, Zbigniew Cybulski, Roman Wilhelmi, w 2018 roku Gustaw Holoubek i Janusz Głowacki, a roku ubiegłym – Elżbieta Czyżewska i Tadeusz Fijewski.
Prezentacje odbywają się w przestrzeniach pozornie nietypowych i nie przewidzianych dla teatru, filmu, koncertu i spotkań. Miejsca te jednak doskonale komponują się z ofertą festiwalową. Są to: namiot Café Film na placu przy Filharmonii Zielonogórskiej, Kino Norwid w sali im. J. Koniusza Biblioteki Norwida, Kino Rektorat w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Kino Macieja Kozłowskiego w Multimedialnym Centrum dla Dzieci i Młodzieży w Bibliotece Norwida, Kino na Górze w mediatece Góra Mediów, Scena II Piętro w sali wykładowej Biblioteki.

W Żarach, dzięki partnerstwu z Żarskim Domem Kultury i dyrektorem Romanem Krzywotulskim, prezentacje odbywają się w Sali Widowiskowej LUNA ŻDK i Galerii ŻDK.

11 września w Pałacu w Wiechlicach k. Szprotawy odbędzie się Gala Festiwalowa z wręczeniem nagród i statuetek Klaps. Goście artystyczni Gali: Wojciech Skibiński i Krzysztof Taraszka, aktorzy Teatru Słowackiego w Krakowie - Koncert Cohen w Teatrze.

GOŚCIE tegorocznej edycji:

Marian Opania - gość specjalny,

Mikołaj Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Bartosz Kruhlik, Lech Dyblik, Małgorzata Pritulak, Zdzisław Wardejn, Tomasz Włosok, Sebastian Stankiewicz, Barbara Kurzaj, Wojciech Skibiński, Krzysztof Taraszka, Bernd Buder, Łukasz Maciejewski, to niektórzy goście Festiwalowych wydarzeń.

W POST SCRIPTUM   Łukasz Simlat i Łukasz Maciejewski (26 września 2020, projekcja filmu Żelazny most, reż. Monika Jordan-Młodzianowska, Polska 2019, 1h 24') 

oraz Andrzej Seweryn w monodramie Szekspir forever! wg koncepcji artystycznej aktora na motywach utworów Szekspira (5 października 2020)

Festiwalowi od początku towarzyszy bezpłatny katalog elektroniczny i papierowy, który poza programem, zawiera informacje o wszystkich wydarzenia festiwalowych wraz z oprawą zdjęciową i miejscem na autografy.

Tegorocznej edycji Festiwalu ponadto towarzyszą dwie wystawy: 

Niech żyje Pippi! - wystawa poświęcona postaci Pippi Pończoszanki z okazji jej 75. urodzin. Ekspozycja przygotowana przez Astrid Lindgren Company, Instytut Szwedzki i Ambasadę Szwecji w Polsce. Wystawa czynna od 4-18 września, Galeria Biblioteki.

Festiwal Filmu i Teatru. Kozzi Film Festiwal - retrospektywa Festiwalu. Wystawa czynna od 7-30 września, hol Biblioteki.

ww.festiwal.norwid.net.pl
https://www.facebook.com/festiwalzgora

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework