W ramach współpracy z FilmFestival Cottbus, który organizowany jest w dniach od 5 do 10 listopada 2019, zapraszamy na projekcję trzech filmów dokumentalnych.

Prezentacja filmów odbędzie się 6 listopada br. (środa) w sali im. Janusza Koniusza Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze (al. Wojska Polskiego 9):

godz. 10.00     DER HIRTENBRIEF           (List Biskupów), reż. Mirosław Borg, Polska, 49 min.

• godz. 11.00    ORANGE ALTERNATIVE    (Pomarańczowa Alternatywa), reż. Mirosław Dembiński, Polska, 24 min.

- godz. 18.00    GŁOŚNIEJ OD BOMB          reż. Przemysław Wojcieszek, 97 min.
   
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Wstęp wolny!

 

DER HIRTENBRIEF (List Biskupów)

Film dokumentalny w reżyserii Mirosława Borka przybliża historię listu biskupów i próbuje ustalić motywy działań duchownych, którzy w Watykanie go podpisali. Prezentuje też późniejsze następstwa, m.in. reakcje Niemców i decyzje polityczne dotyczące normalizacji stosunków pomiędzy RFN a PRL.

DER HIRTENBRIEF   (Pomarańczowa Alternatywa)

Film Mirosława Dembińskiego opowiada o historii "Pomarańczowej Alternatywy", niezależnego ruchu młodzieżowego, który swą działalność rozpoczął we Wrocławiu, by potem zyskać popularność również w innych miastach Polski. Etiuda jest zapisem ulicznych happeningów "Pomarańczowej Alternatywy" w okresie poprzedzającym upadek PRL-u.

GŁOŚNIEJ OD BOMB 

Film opowiada historię młodych ludzi żyjących w prowincjonalnym miasteczku. Przedstawia obraz społeczny Polski prowincjonalnej po przemianach ustrojowych. Tytuł filmu nawiązuje do albumu zespołu The Smiths – Louder Than Bombs.

 

Festiwal filmowy w Cottbus powstał bezpośrednio po okresie zjednoczenia w 1991 roku i jest obecnie uznawany na arenie międzynarodowej za wiodący festiwal filmu wschodnioeuropejskiego.
Cottbus jako brama na Wschód leży w bezpośrednim sąsiedztwie Polski w dwujęzycznym (niemiecko - serbołużyckim) regionie Łużyce w kraju związkowym Brandenburgia. Cottbus jako brama na Wschód leży w bezpośrednim sąsiedztwie Polski w dwujęzycznym (niemiecko - serbołużyckim) regionie Łużyce w kraju związkowym Brandenburgia. Liczące około 100 000 tysięcy miasto położone 120 km na południowy wschód od Berlina staje się każdego roku na jesieni najważniejszym miejscem spotkań międzynarodowej i krajowej publiczności filmowej i przyjaciół środkowo- i wschodnioeuropejskiego filmu. Tutaj starzy mistrzowie reżyserii i zdobywcy Oskarów spotykają młode talenty, wschodnioeuropejscy laureaci wyróżnienia Shooting Star niemieckich kolegów aktorów, międzynarodowa aura miesza się z familiarną atmosferą Festiwalu. Cztery konkursy i osiem innych sekcji programowych oferują publiczności wyjątkową możliwość obejrzenia produkcji z Europy Środkowej i Wschodniej, które w Cottbus przeżywają często swoją światową, międzynarodową lub niemiecką premierę.

 

Go to top
Template by JoomlaShine