Przedstawienie muzyczne Podwórko - świat

Fot. Hanna Prus

W tym przedstawieniu muzycznym Olena Leonenko powraca na podwórko swego dzieciństwa, w samym sercu Kijowa. To podwórko jest i metaforyczne, i bardzo realne. Mieszkają tam Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Gruzini, rodziny mieszane, antysemici, trochę psów i dużo kotów. Krzyżują się na nim muzyczne style i ludzkie losy. Można usłyszeć podwórkowe tanga i ludowe pieśni ukraińskie, rosyjskie, żydowskie. Pieśni Okudżawy, Wysockiego, Leszczenki, Bernesa, szlagiery z filmów takich jak Świat się śmieje, Dwaj żołnierze.

Spektakl Podwórko - świat, wyreżyserowany przez Janusza Głowackiego, jest muzycznym katalogiem wspomnień pełnym życzliwego humoru i zrozumienia dla ludzkich marzeń i słabości.

9 czerwca, godz. 18.00, Ratusz, Żary

 

Spektakl Chodź ze mną do łóżka

Chodź ze mną do łóżka to monodram Soni Bohosiewicz, która z błyskotliwą inteligencją opowiada o przeszłości swojej bohaterki i trudnej rzeczywistości, w której przyszło jej żyć. Jest to przejmująca, ciepła, wzruszająca, ale i bardzo zabawna sztuka, która z pewnością zachwyci nawet najbardziej wyszukanego widza. Spektakl przez ponad dwa sezony gościł na deskach Teatru Polonia Krystyny Jandy. Rola za występ w monodramie przyniosła Soni Bohosiewicz Różę Gali 2014 w kategorii „Teatr”.

Autorem tekstu spektaklu jest Andrzej M. Żak, a jego reżyserem Adam Sajnuk. Przedstawienie trwa 70 minut.

9 czerwca, godz. 20.30, Kino "Lun", Żary

10 czerwca, godz. 20.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Kup bilet

 

Anna Świrszczyńska, Czesław Miłosz - dwugłos o życiu, miłości i odchodzeniu

Czesław Miłosz był zafascynowany poezją Anny Świrszczyńskiej … ale nie tylko poezją. Fascynowała go sama osoba poetki. Tłumaczył jej utwory na język angielski i doprowadził do ich wydania w Ameryce. Twórczości Świrszczyńskiej poświęcił napisaną przez siebie książkę Jakiegoż to gościa mieliśmy. Nazywał ją najwybitniejszą, najbardziej oryginalną polską poetką XX wieku. Pisał o niej: „Ta moja koleżanka pokoleniowa była urzekającą istotą, elfem może albo Rozalindą i Mirandą Szekspira. Broniła malarza, bo kochała go jako ojca, ja natomiast jej bronię, bo jestem w niej (niemal) zakochany”.

Salon Poezji Czesława Miłosza i Anny Świrszczyńskiej układa się w dwugłos o dzieciństwie, miłości, doświadczeniach wojny i troskach dnia codziennego.

Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze, 10 czerwca, godz. 12.00, Ratusz, Żary

 

Dancing

Program poetycki Dancing powstał w oparciu o wybrane wiersze K.I. Gałczyńskiego. Dlaczego Dancing? Scenerią wielu utworów poety jest muzyka i taniec.
Bo czyż życie nie jest tańcem, do którego zostaliśmy zaproszeni... Raz dajemy mu się porwać, innym razem wtulamy się w ciemny kąt, tkwimy pod ścianą.
Muzyka jednak gra zawsze, raz rytmem wolnym, raz szalonym. Swoim pięknem zaprasza...
Jest u Gałczyńskiego i walc miłości i polonez polityki, jest kołysanka dzieciństwa i pieśń wyznawców.
A więc jak pisała Agnieszka Osiecka: "Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale..."

Krakowski Salon Poezji w Zielonej Górze, 10 czerwca, godz. 17.00, Salon BWA, Zielona Góra
Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od 5 czerwca br., Informacja Katalogowa, godz. 16.00-19.00

 

Spektakl Stroiciel grzebieni


Fot. Krzysztof Kocielniak

Spektakl przenosi widza w obszar na granicy światów. Umrzeć jest łatwo, ale zapewnienie sobie komfortu „po drugiej stronie” może być nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza gdy zamiast w rodzinnym Krakowie zostało się pomyłkowo pochowanym na podhalańskim cmentarzu.
Tadeuszowi – głównej postaci tej komedii – przydarzyła się właśnie taka historia. W zasadzie mógłby się z tym pogodzić, gdyby nie pewien wyjątkowo irytujący szczegół, który nie pozwala mu spoczywać w pokoju. Próby wybrnięcia z kłopotu rodzą całą serię komicznych sytuacji powodujących, że można się przewrócić w grobie – oczywiście ze śmiechu.
Stroiciel grzebieni to spektakl teatralny z humorem nie tylko w czarnym kolorze, góralskim folklorem w tle, urną z prochami w roli głównej i jazdą bez trzymanki Zakopianką na trasie Murzasichle-Kraków. A wszystko w myśl zasady: dobry humor to nie są żarty!

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Muzyka: Jerzy Zając
Obsada: Elżbieta Wójcik, Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki/Jacek Joniec, Paweł Rybak, Maciej Słota

10 czerwca, godz. 19.30, Sala widowiskowa "Luna", Żary


 

Spektakl Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna


Fot. Monika Kozłowska

Bohaterowie spektaklu, czterej mężczyźni, wymyślają scenariusz kryminalnego filmu. Snują opowieść, która bardzo szybko przejmuje władzę nad ich losami. Wymyślona historia niespodziewanie przenosi się na ekrany telewizorów, a rozwój fabuły zaczyna zagrażać życiu scenicznych postaci. Przestają działać telefony, zatrzaskują się drzwi, a nieznani oprawcy zbliżają się coraz bardziej. Bohaterowie uwięzieni w pokoju, na najwyższym piętrze biurowca, próbują ratować się, opowiadając o swoim życiu, szukając w nim przyczyn sytuacji, w której się niespodziewanie znaleźli.
W spektaklu, który jest próbą udowodnienia, jak łatwo można ulec manipulacji, mamy z jednej strony sensacyjną i zagadkową fabułę, z drugiej potężną dawkę humoru, który skutecznie rozbraja narastającą atmosferę grozy, z trzeciej zaskakujące zakończenie.

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Muzyka: Jerzy Zając
Obsada: Jacek Buczyński, Tadeusz Łomnicki/Krzysztof Niedźwiedzki, Paweł Rybak, Maciej Słota

11 czerwca, godz. 17.00, Galeria BWA, Zielona Góra
Obowiązują wejściówki w cenie 10 zł, dostępne od 5 czerwca, Informacja Katalogowa (WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9), godz. 16.00-19.00


 Koncert 10 SEKRETÓW MARILYN MONROE

Impreza reklamowana jest jako sekrety wielkiej gwiazdy opowiedziane i wyśpiewane przez Sonię Bohosiewicz. Marilyn Monroe i Sonia Bohosiewicz – jakich jeszcze nie znacie…

Sonia Bohosiewicz to nie tylko aktorka. Doskonale sprawdza się także jako wokalistka. Podczas Festiwalu zaprosi Państwa do świata Marilyn Monroe, tego nieznanego i skrywającego wiele tajemnic. W trakcie  wieczoru pełnego emocji zaprezentuje utwory Marilyn Monroe, Elli Fitzgerald czy Franka Sinatry. Przedstawi również piosenki znane publiczności z filmu Janusza Majewskiego Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy.  W programie znajdą się  m.in.: Diamonds are the best girl’s friend, New York, New York, I’ve got you under my skin, Teach me, Tiger czy I’m beginning to see the light.

Sonia Bohosiewicz – kobieta z temperamentem i tajemniczym blaskiem w oku. Jej rola filmowa w Excentrykach (związana właśnie ze śpiewaniem) zdobyła uznanie czołówki polskich jazzmanów. Podczas koncertu usłyszą Państwo m.in. tytułowy utwór: On the Sunny Side of the Street.

11 czerwca, godz. 20.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Kup bilet

12 czerwca, godz. 17.00, Szprotawski Dom Kultury, Szprotawa

 

Monodram Zapiski oficera Armii Czerwonej

Monodram Piotra Cyrwusa na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem. Swoją premierę miał w Teatrze ”Stu” w Krakowie. Starszy lejtnant Michaił Zubow 14 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jednak jest nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski?

11 czerwca, godz. 17.00, Szprotawski Dom Kultury, Szprotawa

11 czerwca, godz. 19.30, Kino "Luna", Żary

12 czerwca, godz. 17.00, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Obowiązują wejściówki w cenie 10 zł, dostępne od 5 czerwca br., Informacja Katalogowa (WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9), godz. 16.00-19.00

 

Przedstawienie muzyczne Noc z Wertyńskim

Przedstawienie muzyczne złożone ze szlagierów legendarnego rosyjskiego artysty - Aleksandra Wertyńskiego.
Jego pieśni o szczęśliwej i nieszczęśliwej miłości przetrwały wszystkie wojny, rewolucje i mody, są śpiewane w całej Europie.
Olena Leonenko - pieśniarka, aktorka, kompozytorka dysponująca czterooktawowym głosem zachwyca niezwykłym wykonaniem piosenek Wertyńskiego i opowiada o jego burzliwym życiu, życiu pierwszego człowieka w Rosji, który sztukę śpiewu wprowadził na estradę.

13 czerwca, godz. 20.30, Kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Kup bilet

 

Spektakl Supermenka

To opowieść o kilku latach życia współczesnej Polki. Kobiety wykształconej, inteligentnej, błyskotliwej i pracowitej. Matki, żony, córki, pracownika, pracodawcy, kobiety szczęśliwej i nieszczęśliwej, zakochanej i samotnej, spełnionej i zdesperowanej.
90 minut na pokazanie takiego bogactwa doświadczeń, to bardzo mało. Chyba, że na scenie widzimy znakomitą aktorkę Jowitę Budnik, znaną z Placu Zbawiciela, Nikifora, Jezioraka, Papuszy, Na dobre i na złe oraz M jak miłość, nagradzaną za główne role Złotymi Lwami i Orłem – Polską Nagrodą Filmową.
W Supermence jak w życiu, dramat miesza się z komedią, ironia z życzliwością, filozofia z banałem, a śmiech następuje po łzach i wściekłości. Supermenka, to opowieść  inteligentna więc podobnie jak w życiu inteligentnego człowieka, nie ma w niej czasu na nudę.  W opowiadanej przez Jowitę Budnik historii pojawia się galeria groteskowych, choć z życia wziętych postaci. Desperackie próby bohaterki, aby poradzić sobie na niebezpiecznych zakrętach życia, wzbudzają z jednej strony wielki podziw, a z drugiej wywołuje salwy śmiechu.
Możemy obserwować Jowitę Budnik w przejmujących monologach, finezyjnych, zabawnych dialogach, próbie tańca erotycznego, w czasie przetykania kolanka pod zlewem i w niezwykle bogatym repertuarze wokalnym. Tytułowa Supermenka, bierze na swoje barki ciężary, którym nie sposób podołać. Potrafi jednak krytycznie podejść do swoich relacji z dziećmi, matką, ukochaną pracą oraz mężczyznami. Uczy się na swoich własnych, często bolesnych, błędach. I znajduje rozwiązanie!

Autor: Dorota Macieja
Reżyseria: Jerzy Gudejko
Scenografia: Krzysztof Kelm
Produkcja: Teatr Gudejko
Obsada: Jowita Budnik

Liczba zagranych spektakli: 65

 14 czerwca, godz. 18.00, kino Norwid (Sala im. Janusza Koniusza), Zielona Góra
Obowiązują wejściówki w cenie 10 zł, dostępne od 5 czerwca, Informacja Katalogowa (WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9), godz. 16.00-19.00

 

Go to top
JSN Pixel 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework